News
January 2009

AAU 2009 Friday - Day Two

January 23, 2009

Orlando, FL


Another spetacular sunny day in Kissimmee Florida!

Play starts at 9am.

On Thursday Alex Linares and his AAU crew delivered an outstanding 2009 10th Anniversary program full of pictures from past tournaments, the schedule and team rosters from all the teams.

Mark this date on your calendar, the 11th Annual AAU International Faspitch Tournament at Disney Wide World of Sports, January 21-24, 2010.

Ballpark Radio starts today with Jim Flanagan and Kyle Smith. www.ballparkradio.com

 

AAU - Friday 9 AM Results 
 
Atascados (Tijuana).......7
Puerto Rico Juniors........1
    WP - Valdez and Lopez
    LP - Flores and Hernandez
 
 
Maccabi Red..............4
Cobourg Force...........16
    WP - Ketchell and Swift
    LP- Winnick and Gluckman
 
 
Dominicana...............5
Radio 560.................0
    WP - Escalona and Petric
    LP - Villareal and Santiago
 
 
Los Socios (Venezuela).....6
Earl's Club........................0
    WP - Alvarez and Lind
    LP - Johnson and Klubunde
 
 
Mac's C Fastpitch.........0
Chicago/NY..................2
    WP - Montero and DeGroat
    LP - Ethier and O'Brien
 
 
Combatientes...............9
ADCO........................9
    Torres and Shiles (ADCO)
    Mujica and Gonzalez (Combatientes)
 
Remaining round robin games today are 11 AM, 1, 3, 5 and 7 PM.  Saturday morning is when elimination play begins in both Championship and Consolation brackets.
 
Ken

AAU - Friday 11 AM Results 

Puerto Rico Juniors.............3
DC Arrows (BC)................2
    WP - Ruiz and Santana
    LP - Lewis and Moore
 
 
Ohio Battery/Stockpack...3
Maccabi Blue...................1
    WP - Garrity and Flinner
    LP - Gillis and Kahan
 
 
Jamaica..................0
Sebringville.............8
    WP - Corbett and Farrell
    LP - Donaldson and Davis
 
 
Texaco Pirates..............8
Brewers de Venezuela..0
    WP - Scheller and Albury
    LP - Chaparro and Avila
 
 
Mac's C Fastpitch..........5
Barranquitas...................4
    WP - Brand and Kostel
    LP - Carasquillo and Nieves
 
 
Millwood Logistics.........2
Minnesota Angels...........5
    WP - Dubsky and Aman
    LP - Wagar and Dubois
 
AAU - Friday 1 PM Results 

Sioux Falls A's...............1
Los Socios.....................5
    WP - Barreto and Rodriguez
    LP - Kemper and Bingham
 
 
Team Minnesota.........8
Big Cove....................0
     WP - Lang and Warne
     LP - Rolando and Allen
 
 
Virgin Islands..........0
Midwest Stampede..11
    WP - Whitten and Rostenhausler
    LP - Drotzmann and Melendez
 
Ohio Battery/Stockpack.......10
Jamaica.................................5
    WP - Hineline and Rodriguez
    LP - McCaw and Davis
 
 
CPI/ADS............................6
DC Arrows (BC)................2
    WP - Smith and McCallum
    LP - Lewis and Moore
 
Meraloma.....................10
Elmira............................4
    WP - Bishop and Waverick
    LP - Martin and Martin
 

3:25pm a slight delay in the 3pm Guatemala vs Chicago/NY game while Kyle Smith explained the "Brad Underwood" rule to Chicago/NY - they wanted to start Rob OB but keep him in the game as a batter.
No sooner had the game started when Ed Leonardo hit a line drive off the knee of the Guatemala pitcher. He was carried out of the game. Its 2-0 in the 4th for C/NY. 4:20pm followed by another player with a shoulder injury.

5:00pm   www.ballparkradio.com on the air.

AAU - Friday 3 PM Results 

Venezuela/Miami...................5
Millwood Logistics................2
    WP -Blonde and Oropeza
    LP - Wagar and McKenzie
 
 
Hill United...................0
Florida Fastpitch.........5
    WP - Luster and Lammers
    LP - Zack and Bomberry
 
 
Team Minnesota.............7
Sopotocientos.................0
    WP - Cox and Kelevit
    LP - Vcero and Flores
 
 
Big Cove.................2
Niagara Storms Fury...7
    WP - Vassos and Smith
    LP - Hill and Ledford
 
 
Atascados (Tijuana).....2
CPI/ADS.....................2
    Murphy and McCallum (CPI)
    Rivera and Amolitos (Tijuana)
 
 
Chicago/New York............2
Guatemala..........................0
    WP - O'Brien and DeGroat
    LP - Ramos and Guitterez
 
Ken
 
AAU - Friday 5 PM Results 

Florida Fastpitch................1
Combatientes.....................6
    WP - Mujica and Gonzalez
    LP - Hartman and Phillip
 
 
Radio 560..............7
Meraloma...............4
    WP - Almeida and Navarro
    LP - Life and Podmore
 
 
NY Knights..............7
Manor Dirt Dogs......0
    WP - Hillhouse and Rozich
    LP - Nichols and Rocha
 
 
Dominicana..............11
Elmira........................1
    WP - Gonzales and Prol
    LP - Halstead and Martin
 
Sopotocientes...........8
Niagara Storms Fury..2
    WP - Cegarra and Flores
    LP - Wilson and Korten
 
Midwest Stampede......5
Maccabi Red...............3
    WP - Peeples and Motroni
    LP - Putnam and Lamberg
 
7 PM games are underway to complete the Friday schedule.
 
Ken

AAU - Friday 7 PM Results 



SCHEDULE AND RESULTS  or  http://tinyurl.com/6ryeah


Details from Day 1

Hill United.............1
ADCO..................6
    WP - Jones and Sholes
    LP - Zack and John
 
 
Maccabi Blue.......0
Sebringville...........2
    WP - Koert and Crawford
    LP - Snow and Kahan
 
 
Minnesota Angels..........1
Puerto Rico..................10
    WP - Diaz and Martinez
    LP - Kammueller and Arntsen
 
 
PK Broward.............1
Earl's Club................9
    WP - Johnson and Dreher
    LP - Humphries and Alstat
 
 
Texaco Pirates............11
Manor Dirt Dogs..........0
    WP - Cleary and Garvey
    LP - Barker and Schultz
 
 
Virgin Islands..............2
Cobourg Force...........0
    WP - Algar and Melandez
    LP - Crawford and Herold
 
All Saturday games are in the elimination brackets (championship and consolation)  Game times are 9 and 11 AM, 1, 3, 5 & 7 PM.
 
Ken

 

 

OUR SPONSORS

TRENDING NOW
@alsfastball
FRIENDS OF AL'S FASTBALL