News Stories

ASA National Tournament

July 26, 2019

St. Joseph, MO - -  ASA National Tournament

     - Results with Awards and All American Team



ASA National Tornament

 

BRACKET

 

Found link to Iscore. Gary

http://iscorecast.com/?c=625297BBC1

 

 
Follow Twitter for updates from the park:
 
 
 
 
 
 
       and your favorite team/s as well

 

Several news items may have been posted to NEWS-2 at http://fastpitchwest.com/alsfastball

Generally these are short items that do not always get posted to our main news site right away when we are away from our home office for several hours, etc.



Check out NEWS-2 on a regular basis at http://fastpitchwest.com/alsfastball

 

   See bottom of page for Awards, First Team, etc.

 

 

Updates from Gary Baughman, @iscstat

 

Friday Scores  10 AM
 
1     Fargo ND Kegel Black Knights                        9    WP- Chris Heinline
       Maryville MO Northwest Implement           2     LP-  Ben Jermain
 
2     Pueblo CO Pueblo Bandits                             8     WP- Yennier Volquez
       Austin TX  Rio Grande Senators                     1      LP- Shane Koster
 
3    Ephrata PA Bear Bottom Lodge                      13   WP- Michael Holbradek
      Newton KS Wizards of  Oz                                 0    LP- Jon Gwizdala
 
 
 
Friday 12 pm games
 
4 Ostrander MN Ostrander Norsemen        7     WP-Bradley Kilpatrick
   DuQuinn IL AWP Lumberjacks                    1      LP- Martin Gonzalez        
 
5  Fargo ND Kegel Black Knights                    3      WP- Brady Woods
    Kitchener ON  Hallman Twins                    0       LP- Sean Cleary
 
7  Ephrata PA Bear Bottom Lodge                 3       WP- Josh Pettett
    Denmark WI Circle Tap Dukes                   2         LP- Roman Goday
 
 
 
Friday 2 PM Games
 
6  Six Nations ON Hill United Chiefs           14      wp- Adam Folkard
    Pueblo CO Pueblo Bandits                         1       LP Miguel Batista     
 
8 Clifton Park NY New York Gremlins        12       WP- Andrew Kirkpatrick
   Ostrander MN Ostrander Norsemen       0        LP-  Dane Weiler
 
9 Kitchener ON Hallman Twins                    6        WP- Hiemel Mata
   Newton KS Wizards of Oz                          0          LP- Jon Gwizdala
 
 
 
Friday Games  4 pm
 
10  DuQuinn IL AWP Lumberjacks                         4             WP- Martin Gonzlez
       Pueblo CO Pueblo Bandits                               0            LP- Yennier Volquez   
              
11     Denmark WI Circle Tap Dukes                            8         WP- Layton Reid
         Maryville MO Northwest Implement               0          LP-  Craig Lewis
 
12     Austin TX  Rio Grande Senators                      2            WP- Sammy Villalvazo
          Ostrander MN Ostrander Norsemen            1             LP- Tony Mancha
 
 
 
Friday Scores   6 PM
 
  13     Kitchener ON  Hallman Twins                         9             WP- Patrick Burns
           Ostrander MN Ostrander Norsemen             1             LP-  Tony Mancha
 
   14    DuQuinn IL AWP Lumberjacks                         2             WP- Juan Castro
           Maryville MO Northwest Implement           0              LP- Ben Germain
 
    15   Denmark WI Circle Tap Dukes                        11            WP- Daniel Chapman
          Pueblo CO Pueblo Bandits                                0             LP- Miguel Batista
 
 >
 
 
Saturday    10 AM Winners Bracket Semi Final
 
 17     Six Nations ON Hill United Chiefs  
        Fargo ND Kegel Black Knights                              
    
 18     Clifton Park NY New York Gremlins 
           Ephrata PA Bear Bottom Lodge   
 
 Saturday 12 PM
 
16      Austin TX  Rio Grande Senators  
          Newton KS Wizards of  Oz   
 
19       Kitchener ON  Hallman Twins
           DuQuinn IL AWP Lumberjacks
            
Saturday   2 PM
 
Winners Bracket Final
 
23  Winner game 17
       Winner game 18
 
20  Denmark WI Circle Tap Dukes 
      Winner Game 16
 
 Saturday  4 pm
 
21 Winner Game 19
      Loser Game 18
 
22 Winner Game 20
       Loser Game 17
 
Saturday   6 pm
 
24  Winner Game 21
       Winner Game 22
 
 
 >
 
Saturday    10 AM   Winners Bracket Semi Final
 
 17     Six Nations ON Hill United Chiefs                     8            WP- Adam Folkard
        Fargo ND Kegel Black Knights                             1             LP- Brady Woods
    
 18     Clifton Park NY New York Gremlins                  3            WP- Juan Potolicchio
           Ephrata PA Bear Bottom Lodge                        2              LP- Michael Holobradek  
 
 
 
 Saturday 12 PM
 
16      Austin TX  Rio Grande Senators              4         WP- Erik Alvarez 
          Newton KS Wizards of  Oz                        1          LP-  Jon Gwizdala 
 
19       Kitchener ON  Hallman Twins                 6        WP- Sean Cleary
           DuQuinn IL AWP Lumberjacks               2          LP- Matin Gonzalez
 
 
 
Winners Bracket Final
 
23      Six Nations ON Hill United Chiefs           8   WP- Devan McCullough
        Clifton Park NY New York Gremlins        1    LP- Andrew Kirkpatrick
 
20    Denmark WI Circle Tap Dukes                 6     WP- Roman Godoy
      Austin TX  Rio Grande Senators                2    LP- Sammy Villalvazo
 
 

 
 
  Saturday  4 pm
 
21   Kitchener ON  Hallman Twins                     5             WP- Hemel Mata
        Ephrata PA Bear Bottom Lodge                  0              LP-  Josh Pettett
 
22   Denmark WI Circle Tap Dukes                    11                 WP- Daniel Chapman
       Fargo ND Kegel Black Knights                      4                   LP-Justin Schofield
 
 
Saturday   6 pm (Actually  7:45 pm a bit late)
 
24  Kitchener ON  Hallman Twins             9                 WP- Patrick Burns
       Denmark WI Circle Tap Dukes            2                  LP- Layton Reid 
 
 
Sunday's Schedule                  8:30 AM

Semi Final   
25      Clifton Park NY New York Gremlins 
          Kitchener ON  Hallman Twins 
 
10 AM  Grande Final
 
26   Six Nations ON Hill United Chiefs  
        Winner of 25
 
12 PM  If Game
 
27  IF
      Game
 
 
SUNDAY
 
Tournament Canceled due to rain and travel concerns. Too Bad a great event.  


Sunday's Schedule                  8:30 AM

Semi Final   
25      Clifton Park NY New York Gremlins 
          Kitchener ON  Hallman Twins 
 
10 AM  Grande Final
 
26   Six Nations ON Hill United Chiefs  
        Winner of 25
 
12 PM  If Game
 
27  IF
      Game
 
 

ALL AMERICANS

 
OUR SPONSORS

TRENDING NOW
@alsfastball
FRIENDS OF AL'S FASTBALL