2009 AAU International Tournament

                                                                                          January 22 - 25, 2009

                                                                          Disney's Wide World of Sports Complex

                                                                                            Orlando,Florida

                                                                     

 

           Teams from different countries come every January and play four days of hard competition

                                        at Disney's Wide World of Sports Complex in Orlando,Florida.


Clairion Hotel – Official Tournament Hotel

Disney's Wide World of Sports™ Complex - Located at the WALT DISNEY WORLD Resort just outside of (near) Orlando, FL
 The Disney Diamondplex

AAU Site

2009 AAU Men's International Fastpitch Tournament

January 22-25, 2009 - Disney's Wide World of Sports complex

 

Back to main page: http://www.alsfastball.com/

 

PDF of the 2009 AAU Program  - by Fastpitchwest – Full Colour Program!

               SCHEDULE  AND  RESULTS:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thursday January 22

 

Thur

 

 

Score

1:00 pm

Gm

Mac’s

2

 D25

1

Guatemala

1

 

 

 

 1:00 pm

Gm

Chicago/NY

10

 D24

2

Barranquitas

0

 

 

 

 

1:00 pm

Gm

Combatientes

1

D23

3

Hill United

1

 

 

 

1:00pm

Gm

Meraloma

3

D22

4

Dominicana

0

 

 

 

1:00pm

Gm

Elmira

7

D21

5

Radio 560

4

 

 

 

 

1:00pm

Gm

CPI/ADS

2

D20

6

Puerto Rico Juniors

8

 

 

 

 

 

 

 

Thur

 

 

 

3:00pm

Gm

Virgin Islands

1

 D25

7

Maccabi Red

1

 

 

 

 

 3:00pm

Gm

Barraquitas

2

D24

8

Guatemala

3

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Los Socios

0

D23

9

PK Broward

4

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Earl's Club

6

D22

10

Sioux Falls A's

1

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Manor

10

 D21

11

Brewers de Venezuela

4

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Venezuela/Miami

0

D20

12

Puerto Rico

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thur

 

 

5:00pm

Gm

DC Arrows

0

D25

13

Tijuana

10

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Big Cove

1

D24

14

Sopotocientos

13

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Sioux Falls A's

2

D23

15

PK Broward

7

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Jamaica

1

D22

16

Maccabi Blue

12

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Gremlin Knights

16

D21

17

Brewers

0

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Venezuela/Miami

0

D20

18

Minn. Angels

7

 

 

 

 

Thur

 

 

 

7:00pm

Gm

Sebringville

2

D25D

19

Ohio Battery

1

 

 

 

 

7:00pm

Gm

Team Minnesota

4

D24

20

Niagara Storms

3

 

 

 

 

7:00pm

Gm

Midwest Stampede

9

D23

21

Cobourg

1

 

 

 

 

7:00pm

Gm

Florida Fastpitch

13

D22

22

ADCO

4

 

 

 

 

7:00pm

Gm

Gremlin Knights

1

D21

23

Texaco Pirates

0

 

 

 

 

7:00pm

Gm

Millwood

8

D20

24

Puerto Rico

7

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday

 

 

 

9:00am

Gm

Mac's

0

D25

25

Chicago/NY

2

 

 

 

 

9:00am

Gm

Combatientes

9

D24

24

ADCO

9

 

 

 

 

9:00am

Gm

Radio 560

0

D23

23

Dominicana

5

 

 

 

 

9:00am

Gm

Tijuana

7

D22

28

Puerto Rico Juniors

1

 

 

 

 

9:00am

Gm

Maccabi Red

4

D21

29

Cobourg

16

 

 

 

 

9:00am

Gm

Los Socios

6

D20

30

Earl's Club

0

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

Gm

Mac's

5

D25

31

Barranquitas

4

 

 

 

 

11:00am

Gm

Millwood

2

D24

32

Minnesota Angels

5

 

 

 

 

11:00am

Gm

Jamaica

0

D23

33

Sebringville

8

 

 

 

11:00am

Gm

DC Arrows

2

D22

34

Puerto Rico Jr's.

3

 

 

 

 

11:00am

Gm

Maccabi Blue

1

D21

35

Ohio Battery

3

 

 

 

 

11:00am

Gm

Brewers 

0

D20

36

Texaco Pirates

8

 

 

 

 

Friday

 

 

 

1:00pm

Gm

Team Minnesota

8

D25

37

Big Cove

0

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Meraloma

10

D24

38

Elmira

4

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Ohio Battery

10

D23

39

Jamaica

5

 

 

 

 

1:00pm

Gm

CPI/ADS

6

D22

40

DC Arrows

2

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Midwest Stampede

11

D21

41

Virgin Islands

0

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Los Socios

5

D20

42

Sioux Falls A's

1

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Hill United

0

D25

43

Florida Fastpitch

5

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Venezuela/Miami

5

D24

44

Millwood

2

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Team Minn

7

D23

45

Sopotocientos

0

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Tijuana

2

D22

46

CPI/ADS

2

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Guatemala

0

D21

47

Chicago/NY

2

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Niagara Storms

7

D20

46

Big Cove

2

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Florida Fastpitch

1

D25

47

Combatientes

6

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Radio 560

7

D24

48

Meraloma

4

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Dominicana

11

D23

49

Elmira

1

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Maccabi Red

3

D22

50

Midwest Stampede

5

 

 

 

 

 

 

www.ballparkradio.com

 

5:00pm

Gm

Gremlin Knights

7

D21

51

Manor

0

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Sopotocientos

8

D20

52

Niagara Storms

2

 

 

 

 

 

 

 

 

7:00pm

Gm

PK Broward

1

D25

53

Earl's Club

9

 

 

 

 

7:00pm

Gm

Puerto Rico

10

D24

54

Minn Angels

1

 

 

www.ballparkradio.com

 

7:00pm

Gm

ADCO

6

D23

55

Hill United

1

 

 

 

 

7:00pm

Gm

Cobourg

0

D22

56

Virgin Islands

2

 

 

 

 

7:00pm

Gm

Manor

0

D21

57

Texaco Pirates

11

 

 

 

 

7:00pm

Gm

Sebringville

2

D20

58

Maccabi Blue

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday, January 24

 

 

 

32 team single elimination championship (CH) bracket and 8 team consolation (CO) bracket

 

 

 

CH = Championship Bracket

 

 

 

CO = Consolation Bracket

 

 

 

The Bracket

 

Saturday

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

CH

A1    Chicago/New York

3

D23

G1

4-#2 Millwood

1

 

 

 

 

9:00am

CH

I3     Niagara Storms Fury

5

D25

G2

C1    Meraloma

12

 

 

 

 

9:00am

CH

D2   Puerto Rico Juniors

4

D22

G3

J2   Ohio Battery Stockpack

6

 

 

 

 

9:00am

CH

F3   PK Broward

6

D24

G4

B1   Florida Fastpitch

3

 

 

 

 

9:00am

CO

4-#3  Hill United

6

D21

G1

4-#10 Brewers de Venezuela

3

 

 

 

 

9:00am

CO

4-#7  DC Arrows

2

D20

G2

4-#6  Sioux Falls A’s

5

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

CH

H1   Puerto Rico National

13

D20

G5

B3   ADCO

0

 

 

 

 

11:00am

CH

F2  Earl's Club

10

D23

G6

A2  Macs C Fastpitch

11

 

 

 

 

11:00am

CH

E2   Virgin Islands

8

D22

G7

A3   Guatemala

6

 

 

 

 

 

 

www.ballparkradio.com

 

11:00am

CH

D3   CPI/ADS

5

D24

G8

I1   Team Minnesota

6

 

 

 

 

11:00am

CO

4-#5 Big Cove

0

D25

G3

4-#8 Barranquitas

8

 

 

 

 

11:00am

CO

4-#9  Jamaica

1

D21

G4

4-#4 Maccabi Red

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

CH

E1   Midwest Stampede

8

D20

G9

C3   Elmira

0

 

 

 

 

1:00pm

CH

G2   Texaco Pirates

8

D21

G10

B2   Combatientes

0

 

 

 

 

1:00pm

CH

I2    Sopotocientos

1

D22

G11

C2   Dominicana

0

 

 

 

 

1:00pm

CH

H3   Venezuela/Miami

3

D23

G12

F1   Los Socios

11

 

 

 

 

1:00pm

CH

G1  NY Knights

5

D24

G13

E3  Cobourg Force

2

 

 

 

 

1:00pm

CH

H2  Minnesota Angels

5

D25

G14

J3  Maccabi Blue

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

CH

D1   Atascados (Tijuana)

8

D20

G15

G3   Manor Dirt Bags

0

 

 

 

 

3:00pm

CH

4-#1  Radio 560

3

D21

G16

J1   Sebringville Sting

8

 

 

 

 

3:00pm

CH

W1   Chicago/New York

9

D22

G17

W2   Meraloma

1

 

 

 

 

3:00pm

CH

W3   Ohio Battery Stockpack

5

D23

G18

W4   PK Broward

2

 

 

 

 

3:00pm

CO

W1   Hill United

8

D24

G5

W2   Sioux Falls A’s

0

 

 

 

 

3:00pm

CO

W3   Barranquitas

13

D25

G6

W4   Maccabi Red

1

 

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

CH

W5   Puerto Rico National

3

D25

G19

W6   Macs

13

 

 

 

 

5:00pm

CH

W7   Virgin Islands

0

D24

G20

W8   Team Minnesota

3

 

 

 

 

 

 

www.ballparkradio.com

 

5:00pm

CH

W9  Midwest Stampede

2

D23

G21

W10 Texaco Pirates

1

 

 

 

 

5:00pm

CH

W11  Sopotocientos

0

D22

G22

W12  Los Socios

9

 

 

 

 

5:00PM

CH

W13  NY Nights

11

D21

G23

W14  Maccabi Blue

0

 

 

 

 

5:00PM

CH

W15  Atascados (Tijuana)

0

 

G24

W16  Sebringville Sting

1

 

 

 

 

 

 

Consolation Championship Game

 

7:00PM

CO

W5  Hill United

4

 

G7

W6  Barranquitas

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday, January 25

 

 

 

 

 

10:00am

CH

W17 Chicago/New York

4

 

G25

W18 Ohio Battery Stockpack

2

 

 

 

 

10:00am

CH

W19  Macs

3

 

G26

W20  Team Minnesota

1

 

 

 

 

10:00am

CH

W21  Midwest Stampede

8

 

G27

W22  Los Socios

0

 

 

 

 

10:00am

CH

W23  NY Nights

0

 

G28

W24 Sebringville Sting

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 NOON

CH

W25  Chicago/New York

9

 

G29

W26 Macs

6

 

 

 

 

 

 

 

 

12 NOON

CH

W27 Midwest Stampede

3

 

G30

W28  Sebringville Sting

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.ballparkradio.com

 

 

 

Championship Game

 

2:30pm

CH

W29 Chicago/New York

8

 

E31

W30 Midwest Stampede

0

 

 

 

 

 

 

 

 

MVPLayer: Frank deGroat

 

 

 

 

 

 

MVPitcher: Rob O’Brien

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ballparkradio will be in Orlando for its sixth consecutive year, albeit a bit leaner than last year’s crew, which broadcast a tournament hight ten (10) games, with Kyle Smith, Blair Setford, Joe Todd, Bill Hillhouse and yours truly.

For 2009, Blair and Joe will not be making the trip, so it’s just a 2.5 man crew, of Kyle, myself, and Bill Hillhouse (when he is not pitching and available in the booth), plus distinguished guests (hopefully including Paul “Chico” McCart, among others).

To listen to the broadcasts, just go to the Ballparkradio website, www.ballparkradio.com and click the black “Click to Listen” button, then choose the link for the game you want to hear, turn on your speakers and sit back and enjoy the action. (or turn down the volume/don the headsets for those of you listening at work)

For the third year in a row, we’ll feature Kyle Smith’s interview with ISC Executive Director Ken Hackmeister (who doubles as co-tournament director for the AAU Tournament, along with the AAU’s Alex Linares). The interview has proven to be a popular item for listeners, a sort of a “State of the Game/ISC” chat. We’ll post the time for the interview when it’s set, but most likely on Saturday night.

Broadcasts will begin on Friday, and will be posted here and at the Ballparkradio website when available. Teams wanting to have a game broadcast may sponsor a game, splitting the cost with their opponent. For further information, email Ballparkradio, jim (at) ballparkradio (dot) com for further details. Broadcast slots will be handled on a first come-first served basis.

 

 

Lots more info at: http://www.fastpitchwest.com/


POOLS AND SCHEDULE:

 

Pool A

Pool B

Pool C 

Pool D

1.  Mac's Cfastpitch - NY

1.  Florida Fastpitch

1.  Meraloma - BC

1.  CPI/ADS Classics - ON

2.  Guatemala

2.  Combatientes - Venezuela

2.  Dominicana - Dom. Republic

2.  Puierto Rico Junior National Team

3.  Chicago/NY - NY

3.  ADCO - NY

3.  Elmira - ON

3.  DC Arrows - BC

4.  Barranquitas - Puerto Rico

4.  Hill United - ON

4.  Radio 560 - Mexico

4.  Atascados, Tijuana - Mexico

Pool E

Pool F

Pool G

Pool H

1.  Midwest Stampede - IA

1.  Los Socios - Venezuela

1.  Gremlin Knights - NY

1.  Millwood Logistics - ON

2.  Cobourg Force - ON

2.  PK Broward - IL

2.  Texaco Pirates - Bahamas

2.  Puerto Rico National Team

3.  Virgin Islands

3.  Earl's Club - WI

3.  Manor Dirt Bags - TX

3.  Minnesota Angels

4.  Maccabi Red - USA

4.  Sioux Falls A's - SD

4.  Brewers de Venezuela

4.  Venezuela/Miami

Pool I

Pool J

1.  Team Minnesota

1.  Sebringville - ON

2.  Big Cove - NC

2.  Jamaica

3.  Niagara Storms Fury - ON

3.  Maccabi Blue - USA

4.  Sopotocientos - Venezuela

4.  Ohio Battery/Stockpack - OH

Thursday 1 PM

Diamond

Thursday 3 PM

Diamond

Mac's vs Guatemala

25

Virgin Islands vs Maccabi Red

25

Chicago/NY vs Barranquitas

24

Barraquitas vs Guatemala

24

Combatientes vs Hill United

23

Los Socios vs PK Broward

23

Meraloma vs Dominicana

22

Earl's Club vs Sioux Falls A's

22

Elmira vs Radio 560

21

Manor vs Brewers de Venezuela

21

CPI/ADS vs Puerto Rico Juniors

20

Venezuela/Miami vs Puerto Rico

20

Thursday 5 PM

Thursday 7 PM

DC Arrows vs Tijuana

25

Sebringville vs Ohio Battery

25

Big Cove vs Sopotocientos

24

Team Minnesota vs Niagara Storms

24

Sioux Falls A's vs PK Broward

23

Midwest Stampede vs Cobourg

23

Jamaica vs Maccabi Blue

22

Florida Fastpitch vs ADCO

22

Gremlin Knights vs Brewers

21

Gremlin Knights vs Texaco Pirates

21

Venezuela/Miami vs Minn. Angels

20

Millwood vs Puerto Rico

20

Friday 9 AM

Diamond

Friday 11 AM

Diamond

Mac's vs Chicago/NY

25

Mac's vs Barranquitas

25

Combatientes vs ADCO

24