2009 Boulevard Lounge Tournament
Schedule and Results
Game # |
Time |
Diamond |
Team |
Score |
Team |
Score |
1 |
7:00 pm |
Stadium |
Midland Explorers |
Argentina |
||
2 |
8:30 pm |
Emerson2 |
Owen Sound Senior |
Midwest Stampede |
||
3 |
9:00 pm |
Stadium |
Midland Explorers |
Ashland Mets |
||
4 |
10:00 pm |
Emerson3 |
Owen Sound Senior |
Jarvis Gamblers |
||
5 |
8:00 am |
Stadium |
Duncan Outlaws |
OS Junior |
||
6 |
8:00 am |
Emerson2 |
DC Current |
Bridgeport Braves |
||
7 |
10:00 am |
Stadium |
DC Current |
OS Junior |
||
8 |
10:00 am |
Emerson2 |
Argentina |
Dolan and Murphy |
||
9 |
10:00 am |
Emerson3 |
Bridgeport Braves |
Duncan Outlaws |
||
10 |
Noon |
Stadium |
Twisters |
Stockpack |
||
11 |
Noon |
Emerson2 |
Ashland Mets |
Dolan and Murphy |
||
12 |
Noon |
Emerson3 |
Midwest Stampede |
Dominican Republic |
||
13 |
2:00 pm |
Stadium |
Midwest Stampede |
Jarvis Gamblers |
||
14 |
2:00 pm |
Emerson2 |
Twisters |
OS Junior |
||
15 |
2:00 pm |
Emerson3 |
Dominican Republic |
Owen Sound Senior |
||
4:00 pm |
Stadium |
Special Olympics Exhibition |
||||
16 |
4:00 pm |
Emerson2 |
Argentina |
Ashland Mets |
||
17 |
4:00 pm |
Emerson3 |
DC Current |
Ashland Stockpack |
||
Game # |
Time |
Diamond |
Team |
Score |
Team |
Score |
18 |
6:00 pm |
Stadium |
Midland Explorers |
Dolan and Murphy |
||
19 |
6:00 pm |
Emerson2 |
Ashland Stockpack |
Bridgeport Braves |
||
20 |
6:00 pm |
Emerson3 |
Dominican Republic |
Jarvis Gamblers |
||
21 |
8:00 pm |
Stadium |
ISC: 1st A |
ISC: 4th B |
||
22 |
8:00 pm |
Emerson2 |
ISC: 1st B |
ISC: 4th A |
||
23 |
8:00 pm |
Emerson3 |
Twisters |
Duncan Outlaws |
||
24 |
10:00 pm |
Stadium |
ISC: 2nd A |
ISC: 3rd B |
||
25 |
10:00 pm |
Emerson2 |
ISC: 2nd B |
ISC: 3rd A |
||
26 |
8:30 am |
Stadium |
OS Junior |
Bridgeport Braves |
||
27 |
8:30 am |
Emerson2 |
Duncan Outlaws |
Ashland Stockpack |
||
28 |
8:30 am |
Emerson3 |
Twisters |
DC Current |
||
29 |
10:30 am |
Stadium |
ISC: Winner
21 |
ISC: Winner
25 |
||
30 |
10:30 am |
Emerson2 |
ISC: Winner
22 |
ISC: Winner
24 |
||
31 |
12:30 pm |
Stadium |
ISC Final:
Winner 29 |
ISC Final:
Winner 30 |
||
32 |
12:30 pm |
Emerson2 |
ISC II: 2nd C
|
ISC II: 3rd C
|
||
33 |
12:30 pm |
Emerson3 |
ISC II: 1st C
|
ISC II: 4th C
|
||
34 |
2:30 pm |
Stadium |
ISC II Final:
Winner 32 |
ISC II Final:
Winner 33 |
ISC WT - Division A |
Wins |
Losses |
Division Seed |
Argentina National Team |
|||
Midland Explorers (MI) |
|||
Dolan and Murphy (IL) |
|||
Ashland Mets (OH) |
ISC WT – Division B |
Wins |
Losses |
Division Seed |
Midwest Stampede (IA) |
|||
Dominican Republic |
|||
Jarvis Gamblers (ON) |
|||
Owen Sound Selects (ON) |
ISC II ToC – Division C |
Wins |
Losses |
Division Seed |
Twisters (MI) |
|||
Bridgeport Braves (ON) |
|||
Duncan Outlaws (IN) |
|||
DC Current (IN) |
|||
Owen Sound Junior Selects (ON) |
|||
Ashland Stockpack (OH) |