ISGU 2014 SCHEDULE  AND  RESULTS:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014 Pools

 

 

 

 

 

 

 

Thursday January 16

 

 

 

 

** All Games on Thursday and Friday will be at Seminole Softball Complex**

 

Thur

 

 

Score

9:00am

Gm

 

Sopotocientos

0

 D1

1

 

Lanseros

0

 

 

 

9:00am

Gm

Mexico City

0

 D2

2

Team USA

8

 

 

 

 

9:00 am

Gm

 

Sureños

7

D3

3

Cavaliers 

0

 

 

 

9:00am

Gm

 

Oriundo Soy

7

D4

4

Positive Brothers

0

 

 

 

9:00am

Gm

Team Argentina

6

D5

5

Amigos

0

 

 

 

 

 

 

 

Thur

 

 

 

11:00am

Gm

 

Excellent Car

3

 D1

6

Aquilas Venezuela

1

 

 

 

 

 11:00am

Gm

Marlins

6

D2

7

Team Eight

0

 

 

 

 

11:00am

Gm

Los Socios

4

D3

8

Virgin Islands

0

 

 

 

 

11:00am

Gm

 

Barranquitas

5

D4

9

 

Sintraumet

0

 

 

 

 

11:00am

Gm

Ohio Battery

3

 D5

10

 

Bravos de Caracas

0

 

 

 

 

 

 

http://twitter.com/AlsFastball

 

Thur

 

 

1:00pm

Gm

 

 

Sureños

2

D1

11

Team X Panama

4

 

 

 

 

1:00pm

Gm

CPI

5

D2

12

 

Titanes de Venezuela

4

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Team USA

14

D3

13

 

Oriundo Soy

0

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Chicago New York

1

D4

14

Venezolanos

0

 

 

 

 

1:00pm

Gm

 

Sopotocientos

6

D5

15

Warriors

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Aquilas

2

D1

16

 

Maracaibo

1

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Excellent Car

7

D2

17

Univ Zulia                                (forfeit)

0

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Los Socios

3

D3

18

Sintraumet 

0

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Virgin Islands

2

D4

19

Barranquitas

0

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Ohio Battery

5

D5

20

CPI

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Argentina

6

D1

21

New York Gremlins

5

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Mexico City

5

D2

22

Positive Brothers

4

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Bravos Caracas

2

D3

23

Titanes

2

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Rockies Caracas

0

D4

24

Amigos

4

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Team USA 2

11

D5

25

Marlins

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://twitter.com/AlsFastball

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday January 17

 

Fri

 

 

 

9:00am

Gm

 

Warriors

0

D1

26

Venezolanos

7

 

 

 

 

9:00am

Gm

Bravos Caracas

7

D2

27

CPI

1

 

 

 

 

9:00am

Gm

Chicago NY

3

D3

28

Lanseros

0

 

 

 

 

9:00am

Gm

Marlins

1

D4

29

Cavaliers

0

 

 

 

 

9:00am

Gm

Sureno Soy

5

D5

30

Team USA 2

0

 

 

 

 

Friday

 

January 17

 

11:00am

Gm

 

Argentina

9

D1

31

 

Rockies

0

 

 

 

 

11:00am

Gm

NY Gremlins

9

D2

32

Amigos

0

 

 

 

 

11:00am

Gm

Cavaliers

1

D3

33

Team Eight

2

 

 

 

 

11:00am

Gm

Team X Panama

1

D4

34

Team USA 2

3

 

 

 

 

11:00am

Gm

Mexico City

0

D5

35

Oriundo Soys

3

 

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Aquilas

3

D1

36

Univ Zulia

0

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Los Socios

7

D2

37

Barranquitas

2

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Team USA

12

D3

38

Positive Brothers

0

 

 

 

1:00pm

Gm

Venezolanos

0

D4

39

Lanceros

4

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Excellent Car

10

D5

40

Maracaibo

0

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday

 

 

 

3:00pm

Gm

Team X Panama

11

D1

41

Warriors

1

 

 

 

 

3:00pm

Gm

NY Gremlins

8

D2

42

Rockies Caracas

0

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Ohio Battery

3

D3

43

Titanes

1

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Virgin Islands

3

D4

44

Sintraumet

0 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Sopotocientos

3

D5

45

Chicago NY

0

 

 

 

 

 

 

http://twitter.com/AlsFastball

 

 

 

 

5:00pm

Gm

 

Team Panama

10

D1

46

Team Eight

6

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Univ Zulia  

5

D15

47

Maracaibo

3

 

 

 

 

 

 

http://twitter.com/AlsFastball

 

 

 

 

 

 

 

 




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday, January 18

 

 

 

ALL 31 TEAMS ADVANCE TO A SINGLE ELIMINATION BRACKET

 

 

 

** ALL GAMES ON SATURDAY WILL BE PLAY AT MERRILL PARK

 

 

 

EXCEPT FOR GAMES # 1, 4, 5, 6, 9, 13 WILL BE PLAYED AT RED BUG**

 

 

 

The Bracket

 

Saturday

 

January 18, 2014

 

 

 

Seed X vs Seed Y

 

 

 

 

 

9:00am

Gm

9      Team X Panama

6

D1 -Merrill

G2

24    Titanes de Venezuela

5

 

 

 

 

9:00am

Gm

5      Excellent Car

10

D2 -Merrill

G7

28    Rockies Caracas

0

 

 

 

 

9:00am

Gm

8      Sureños

6

D3 -Merrill

G3

25    Cavaliers 

0

 

 

 

 

9:00am

Gm

13    Marlins

6

D1 -RedBug

G5

20    Team Eight

3

 

 

 

 

9:00am

Gm

12    Chicago NY

10

D2 -RedBug

G6

21    Mexico City

0

 

 

 

 

9:00am

Gm

16  Bravos de Caracas

0

D3 -RedBug

G1

17  Venezolanos

8

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

Gm

2     Los Socios

6

D1 -Merrill

G8

31   USA-2

0

 

 

 

 

11:00am

Gm

4     Sopotocientos

7

D2 -Merrill

G4

29   Positive Brothers

4

 

 

 

 

11:00am

Gm

10   Virgin Islands

6

D3 -Merrill

G10

23   Univ Zulia

5

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

Gm

15    Aquilas Venezuela

1

D1 -RedBug

G9

18    Barranquitas

7

 

 

 

 

11:00am

Gm

11   Oriundo Soy

8

D2 -RedBug

G14

22   CPI

1

 

 

 

 

11:00am

Gm

14   Lanceros

5

D3 -RedBug

G13

19   Amigos

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

Gm

3    Team Argentina

10

D1 -Merrill

G12

30   Warriors

0

 

 

 

 

1:00pm

Gm

7     NY Gremlins

7

D2 -Merrill

G11

26   Sintraumet

0

 

 

 

 

1:00pm

Gm

6     Ohio Battery

6

D3 -Merrill

G15

27   Maracaibo

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

1        USA

5

D1 -Merrill

G16

WG1   Venezolanos

3

 

 

 

 

3:00pm

Gm

WG2   Team X Panama

0

D2 -Merrill

G17

WG3   Sureños

8

 

 

 

 

3:00pm

Gm

WG4   Sopotocientos

4

D3 -Merrill

G18

WG5   Marlins

0

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

Gm

WG6  Chicago NY

1

D1 -Merrill

G19

WG7  Excellent Car

0

 

 

 

 

5:00pm

Gm

WG8  Los Socios

0

D2 -Merrill

G20

WG9  Barranquitas

1

 

 

 

 

5:00pm

Gm

WG10  Virgin Islands

0

D3 -Merrill

G21

WG11  NY Gremlins

8

 

 

 

 

 

 

 

 

7:00pm

Gm

WG12   Team Argentina

1

D1 -Merrill

G22

WG13   Lanceros

0

 

 

 

 

7:00pm

Gm

WG14   Oriundo Soy

4

D2 -Merrill

G23

WG15   Ohio Battery

1

 

 

 

 

 

 

 

7:00pm

Gm

WG16    Team USA

0

D3 -Merrill

G24

WG17    Sureños

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday, January 19

 

 

 

 

 

9:00am

Gm

WG18   Sopotocientos

8

D1 -Merrill

G25

WG19   Chicago NY

7

 

 

  3.5 hour extra inning game that had a lot of excitement!

 

 

 

 

 

9:00am

Gm

WG20  Barranquitas

2

D2 -Merrill

G26

WG21  NY Gremlins

3

 

 

 

 

9:00am

Gm

WG22  Team Argentina

9

D3 -Merrill

G27

WG23  Oriundo Soy

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

Gm

WG24   Sureños

6

D2 -Merrill

G28

WG25    Sopotocientos

0

 

 

    Started 1pm – ended 2:45pm

 

 

 

 

 

11:00am

Gm

WG26   NY Gremlins

0

D3 -Merrill

G29

WG27    Team Argentina

5

 

 

   started a bit late- ended 1pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Championship Game

 

1:00pm

Gm

WG28   Sureños

2

 

G30

WG29   Team Argentina

1

 

 

       Game started at 3:05pm – ended 4:40pm

 

 

 

Sureños are 2014 ISGU Champions!

 

 

 

 

 

 

 

http://twitter.com/AlsFastball/

 

 

 

 

 

 

 

 

2014 ISGU Champions: Sureños

 

 

 

 

 

 

 

2014 ISGU Runner Up: Team Argentina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              ISGU 2014 SCHEDULE  AND  RESULTS:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014 Pools

 

 

 

 

 

 

 

Thursday January 16

 

 

 

 

** All Games on Thursday and Friday will be at Seminole Softball Complex**

 

Thur

 

 

Score

9:00am

Gm

 

Sopotocientos

0

 D1

1

 

Lanseros

0

 

 

 

9:00am

Gm

Mexico City

0

 D2

2

Team USA

8

 

 

 

 

9:00 am

Gm

 

Sureños

7

D3

3

Cavaliers 

0

 

 

 

9:00am

Gm

 

Oriundo Soy

7

D4

4

Positive Brothers

0

 

 

 

9:00am

Gm

Team Argentina

6

D5

5

Amigos

0

 

 

 

 

 

 

 

Thur

 

 

 

11:00am

Gm

 

Excellent Car

3

 D1

6

Aquilas Venezuela

1

 

 

 

 

 11:00am

Gm

Marlins

6

D2

7

Team Eight

0

 

 

 

 

11:00am

Gm

Los Socios

4

D3

8

Virgin Islands

0

 

 

 

 

11:00am

Gm

 

Barranquitas

5

D4

9

 

Sintraumet

0

 

 

 

 

11:00am

Gm

Ohio Battery

3

 D5

10

 

Bravos de Caracas

0

 

 

 

 

 

 

http://twitter.com/AlsFastball

 

Thur

 

 

1:00pm

Gm

 

 

Sureños

2

D1

11

Team X Panama

4

 

 

 

 

1:00pm

Gm

CPI

5

D2

12

 

Titanes de Venezuela

4

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Team USA

14

D3

13

 

Oriundo Soy

0

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Chicago New York

1

D4

14

Venezolanos

0

 

 

 

 

1:00pm

Gm

 

Sopotocientos

6

D5

15

Warriors

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Aquilas

2

D1

16

 

Maracaibo

1

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Excellent Car

7

D2

17

Univ Zulia                                (forfeit)

0

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Los Socios

3

D3

18

Sintraumet 

0

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Virgin Islands

2

D4

19

Barranquitas

0

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Ohio Battery

5

D5

20

CPI

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Argentina

6

D1

21

New York Gremlins

5

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Mexico City

5

D2

22

Positive Brothers

4

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Bravos Caracas

2

D3

23

Titanes

2

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Rockies Caracas

0

D4

24

Amigos

4

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Team USA 2

11

D5

25

Marlins

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://twitter.com/AlsFastball

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday January 17

 

Fri

 

 

 

9:00am

Gm

 

Warriors

0

D1

26

Venezolanos

7

 

 

 

 

9:00am

Gm

Bravos Caracas

7

D2

27

CPI

1

 

 

 

 

9:00am

Gm

Chicago NY

3

D3

28

Lanseros

0

 

 

 

 

9:00am

Gm

Marlins

1

D4

29

Cavaliers

0

 

 

 

 

9:00am

Gm

Sureno Soy

5

D5

30

Team USA 2

0

 

 

 

 

Friday

 

January 17

 

11:00am

Gm

 

Argentina

9

D1

31

 

Rockies

0

 

 

 

 

11:00am

Gm

NY Gremlins

9

D2

32

Amigos

0

 

 

 

 

11:00am

Gm

Cavaliers

1

D3

33

Team Eight

2

 

 

 

 

11:00am

Gm

Team X Panama

1

D4

34

Team USA 2

3

 

 

 

 

11:00am

Gm

Mexico City

0

D5