†††††††††††††††††††† AAU 2016 SCHEDULEANDRESULTS:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† #AAU2016 ESPN WIDE WORLD OF SPORTS JAN 21-24, 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

†††††††† Follow us on Twitter: http://twitter.com/AlsFastball/

 

 

 

 

††††††††††††† Follow #AAU2016 and follow @TheRealAAU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Follow AAU scores, rosters and photos on Facebook

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rosters on Facebook

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Other info on the tournament

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2016 Pools

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thursday January 22

 

 

 

 

 

 

 

Thur

 

 

Score

 

9:00am

Gm

Team Marquez

3

 

 D12

1

Atoka Jaquars††† - Atoka Jaguars were a no-show this morning and we have been unable to contact them.

0

 

 

 

forfeit

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

Gm

New York Gremlins

7

 

 D13

2

Northeast Drillers

0

 

 

 

††††† WP: Roman LP: Huemul Mata
††

 

 

 

 

 

 

 

9:00 am

Gm

The Barís NAFA Selects

2

 

D14

3

New York Metros

1

 

 

 

††††† WP: Ryan Nichols LP: Mike Bellagamba

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

Gm

A1 Bombers

8

 

D15

4

Farmersville††

3

 

 

 

  WP: Rich Haldane LP: Nate Eberly      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

All Scores courtesy of Deborah Horn, AAUand Stats by Hank de Wild

 

 

 

 

 

 

 

Thur

 

 

 

 

11:00am

Gm

CPI

7

 

 D12

5

Northeast Braves

0

 

 

 

††† WP: Frank Cox LP: Randall

 

 

 

 

 

 

 

 

 11:00am

Gm

Toronto Batmen

7

 

D13

6

Big Event New York††††

3

 

 

 

 †††† WP: Martin LP: Brooks Robinson

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

Gm

Positive Brothers

0

 

D14

7

Universidad Nacional de la Matanza

5

 

 

 

†††††† WP: Orfano Matias LP: Cortez West

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

Gm

Lunaapeew Warriors

0

 

D15

8

Puerto Rico Maviceros

7

 

 

 

†††††† WP: Edwin C-de la Cruz LP: Baily Whiteye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thur

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Ohsweken Redmen

0

 

D12

9

Maracaibo

1

 

 

 

††††† WP: Ramon Jones LP: Caleb Keeshig

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

Gm

ATSA Argentina

1

 

D13

10

The Relics of Sudbury

3

 

 

 

††† WP: Ward Gosse LP: Silvestre Fabio

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Czech Republic

0

 

D14

11

Niagara Falls Dawgs†††

3

 

 

 

 ††††† WP: Greg Heather LP: Michal Holobradek

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

Gm

Patronato Argentina

7

 

D15

12

AuSable Spirits

0

 

 

 

     WP: S. Righeiato LP: Andrew Bombard

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Team Marquez

8

 

D14

13

Universidad Nacional de la Matanza

3

 

 

 

††† WP: Antonio Mancha LP: Agustin Castano

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

New York Gremlins

16

 

D15

14

Puerto Rico Maviceros†††††

3

 

 

 

†††††WP: Juan Potoliccio LP: Edwin Delacruz

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

The Barís NAFA Selects

6

 

D12

15

Maracaibo

5

 

 

 

†††††† WP: Scott Lieph LP: Erick Urbaneja

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

A1 Bombers

6

 

D13

16

The Relics of Sudbury†††††

0

 

 

 

†††††† WP: Devon McCullogh LP: Gizwalda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

Gm

CPI

2

 

D12

17

Niagara Falls Dawgs

2

 

 

 

†††††† P: Frank Cox P: David Jefferson

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Toronto Batmen

2

 

D13

18

AuSable Spirits††

3

 

 

 

†††††† WP: Joel Cooley LP: Travis Jones

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Atoka Jaquars

0

 

D14

19

Positive Brothers†††

3

 

 

 

†††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† Forfeit

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Northeast Drillers

9

 

D15

20

Lunaapeew Warriors†††††

0

 

 

 

†††††† WP: Duane Weiler LP: Lee Hopkins

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

All Scores courtesy of Deborah Horn, AAU and Stats by Hank de Wild

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rain Delay forecast for Friday Afternoon!

 

 

 

 

Friday Games will start one hour early!

 

 

 

 

Heavy Rain all Friday Afternoon Ė Prepare for a Long Evening!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday January 22

 

 

Fri

 

 

 

 

9:00am

Gm

New York Metros

3

 

D12

21

Ohsweken Redmen

2

 

 

 

†††† WP: BJ Hunhoff LP: Rory Miller

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

Gm

Farmersville

9

 

D13

22

ATSA Argentina††††††

14

 

 

 

†††††† WP: Phil Zimmerman LP: Aguiar

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

Gm

Northeast Braves

0

 

D14

23

Czech Republic

11

 

 

 

 †††††† WP: Jonas Hajny LP: Arnolt

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

Gm

Big Event New York

0

 

D15

24

Patronato Argentina

9

 

 

 

†††††† WP: V. Rodriguez LP: Brooks Robinson (Yep!)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

All Scores courtesy of Deborah Horn, AAU and Stats by Hank de Wild

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday

January 22

 

 

11:00am

Gm

Team Marquez

10

 

D14

25

Positive Brothers††††††

1

 

 

 

  ††   WP: Antonio Mancha LP: Justin Scofield

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

Gm

New York Gremlins

15

 

D15

26

Lunaapeew Warriors†††

0

 

 

 

†††††† WP: Roman Godoy Lorne Noah

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

Gm

The Barís NAFA Selects

1

 

D12

27

Ohsweken Redmen††††

0

 

 

 

††† WP: German Sacks LP: Caleb Keeshig

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

Gm

A1 Bombers

4

 

D13

28

ATSA Argentina

1

 

 

 

†††††† WP: Jeff Farion LP: Silvestre Fabio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rain Delay!

 

 

 

 

Okay. After further review, all 1p games will be at 3p - or shortly thereafter. All 3p games will be at 5p. We will not use the extra fields. Let's PLAY BALL!

 

 

Friday

January 22

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

CPI

4

 

D10

29

Czech Republic

5

 

 

 

††† WP: Holobrodek LP: Frank Cox

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Toronto Batmen

1

 

D13

30

Patronato Argentina

10

 

 

 

†††††† WP: Froger LP: Zach Lach

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Atoka Jaquars

0

 

D14

31

Universidad Nacional de la Matanza

3

 

 

 

††††††† (Forfeit)

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

Gm

Northeast Drillers

7

 

D15

32

Puerto Rico Maviceros†††

2

 

 

 

 ††††† WP: Ovane Weiler LP: Antonio Cruz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday

 

January 22

 

 

5:00pm

Gm

New York Metros

1

 

D12

33

Maracaibo††††

3

 

 

 

†††††† WP: Erick Urbaneja LP: Mike Bellgamba

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Farmersville

1

 

D13

34

The Relics of Sudbury

1

 

 

 

 †††† P: Ward Gosse P: Justin Zimmerman

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Northeast Braves

5

 

D14

35

Niagara Falls Dawgs†††

9

 

 

 

†††††† (Scoresheet disappeared with line up cards)

 

 

 

 

 

 

 

5:00pm

Gm

Big Event New York

8

 

D15

36

AuSable Spirits††††

0

 

 

 

†††††† WP: Jonas Mach LP: Andrew Brombrand

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

††

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Single Elimination Seeding after Pool Play Ė 24 Teams

 

 

 

 

††††††††††††††††††

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday, January 23

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday Brackets

 

 

 

 

24 Team Bracket Saturday in JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

Text "Fastball" to 84483 to receive automated text updates as well as continuing to follow here (Do not reply to automated texts, we do not receive them)

 

 

 

 

 

 

 

Saturday

 

January 23, 2015

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

CH

16Big Event New York

4

 

D12

G1

17ATSA(F12)

3

 

 

 

††† WP Jonas Mach LP Silvestre

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

CH

9Univ de la Matanza

3

 

D13

G2

24Atoka Jaguars (forfeit)

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

CH

13 New York Metros

2

 

D14

G3

20 Farmersville (F14)

6

 

 

 


††† WP: Justin Zimmerman LP: BJ Henhoff

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

CH

12Sudbury Relics

0

 

D15

G4

21Ohsweken Redmen (F15)

1

 

 

 

††† WP: Rory Miller LP: John Gwizalado

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

CH

15 Toronto Batmen

11

 

D12

G5

18 Au Sable Spirits (F12)

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

CH

10 Northeast Drillers

5

 

D13

G6

23 Lunaapeew Warriors (F13)

4

 

 

 

††† WP: Duane Weiler LP: Lee Hopkins

 

 

 

 

 

 

 

11:00pm

CH

14 Positive Brothers

7

 

D14

G7

19 Puerto Rico Maviceros(F14)

0

 

 

 

††† WP: Justin Schofield LP: Edwin F. De la Cruz

 

 

 

 

 

 

11:00pm

CH

11 CPI

6

 

D15

G8

22 Northwest Braves (F15)

3

 

 

 

††† WP: Jordan McDonald LP: Carson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

CH

1Patronato Argentina

12

 

D12

G9

Winner G1 (F12) Big Event New York

1

 

 

 

††† WP Mariano Mechoud LP Brooks Robinson

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

CH

9 Matanza

5

 

D13

G10

8 Czech Republic (F13)

17

 

 

 

WP Jonas Hajny LP IvanLogwiniuk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

CH

4A1 Bombers

5

 

D14

G11

Winner G3(F14) Farmersville

0

 

 

 

†††† WP Devon McCullough LP Justin Zimmerman

 

 

 

 

 

 

 

1:00pm

CH

5 NAFA Selects

6

 

D15

G12

Winner G4(F15) Ohsweken Redmen

2

 

 

 

†††† WP Scott Lieph LP Caleb Keeshig

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

CH

2New York Gremlins

6

 

D13

G13

Winner G5(F12) Toronto Batmen

3

 

 

 

††† WP: Roman Godoy LP: Travis Jones

 

 

 

 

 

 

 

3:00PM

CH

7 Maracaibo

1

 

D14

G14

Winner G6(F13)Northeast Drillers

0

 

 

 

†† WP: Ramon Jones LP: Huemel Mata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

CH

3Team Marquez

11

 

D15

G15

Winner G7 (F14)Positive Brothers

0

 

 

 

††† WP: Jorge Sepulveda LP: David Jefferson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3:00pm

CH

6 Niagara Falls Dawgs

0

 

D

G16

Winner G8(F15)†† CPI

10

 

 

 

†† WP: Jorge Sepulveda LP: David Jefferson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday Bracket

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday, January 24

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

CH

†† Patronato Argentina

7

 

D12

G17

†† Czech Republic

6

 

 

 

†††† WP Mariano Mechoud LP Jonas Hajny

 

 

 

 

 

 

 

9:00am

CH

A1 Bombers

7

 

D13

G18

NAFA Selects

0

 

 

 

††† WP Jeff Farion LP Scott Lieam

 

 

 

 

9:00am

CH

New York Gremlins

5

 

D14

G19

Maracaibo

0

 

 

 

††† WP Roman Godoy LP Ramon Jones

 

 

 

 

 

9:00am

CH

Team Marquez

3

 

D15

G20

CPI

0

 

 

 

††† WP Antonio Macha LP Frank Cox

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

11:00am

CH

Patronato Argentina

2

 

D12

G21

A1 Bombers

9

 

††† WP: Richard Haldane LP: Mariano Mechoud

 

 

11:00am

CH

New York Gremlins

1

 

D13

G22

Team Marquez

9

 

 

 

††† WP: Antonio Macha LP: Juan Potoliccio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Championship Game #AAU2016

 

 

1:00pm

CH

A1 Bombers

0

 

D13

G23

Team Marquez

2

 

 

 

††† WP: Tony Mancha
††† LP: Devon McCullogh

 

 

 

 

††††



 

 

 

 

MVP:Tony Mancha

 

 

 

MVPitcher: Erick Ochoa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stats courtesy of Hank de Wild