St. Paul, MNÂ - - Tin Cup Challange Schedule and Pools
July 26 - 28, 2019
All games streamed from Stadium diamond. Assume Facebook for streaming.
5 Ranked teams are here this weekend.
(Information submitted by Gary Baughman @iscstat )
Â
American                                National
Circle Tap       # 4                      NY Gremlins     # 1
AWP Lumberjacks                         Kegel Knights    # 7
Tin Cup         # 16                      Ostrander       # 15
Rice Lake                                Bar Buzz
Reapers                                 Lens Auto
Â
Fri @ Stadium
6:00 - Tin Cup vs. Rice Lake
7:30 - Ostrander vs. Lens Auto
Â
Saturday @ Stadium Â
9:00 - Bar Buzz vs. Ostrander
11:00 - Gremlins vs. Ostrander
1:00 - Tin Cup vs. Reapers
3:00 - Tin Cup vs. Circle Tap
5:00 - Lumberjacks vs. Circle Tap
7:00 - Gremlins vs. Kegel
Â
Saturday @ Pioneer #1
10:00 - Circle Tap vs. Rice Lake
12:00 - Lumberjacks vs. Rice Lake
2:00 - Ostrander vs. Kegel
4:00 - Rice Lake vs. Reapers
Â
Saturday @ Pioneer #2
10:00 - Lumberjacks vs. Reapers
12:00 - Kegel vs. Lens Auto
2:00 - Bar Buzz vs. Lens Auto
4:00 - Bar Buzz vs. Gremlins
Â
Top 6 Advance to Sunday with top 2 getting byes. ChampionshipÂ
Starts 8:30 AMÂ Do not have matchups for Sunday games.
Tie Breaker
Record
Head to Head
Runs Allowed
Runs Scored
Â
6 pm game
Tin Cup Tornadoes       7      WP- Kevin Kammueller
Rice Lake Orangemen    1       LP- Thomas Kupperman
Â
8 pm game Â
Ostrander Norsemen    3Â
Len's Automotive        2      TOP 4th raining they have not said what they are doing. Going to bed they were to start at 9 am so I got to get UP EARLY. GARY
Â
Â
6 pm Tin Cup Tornados     7  WP- Kevin Kammeller
     Rice Lake Orangemen 1   LP- Tomas Kupperman
Â
8 pm Rain in the 4th Have not said what they are doing. Maybe playing
who knows they don't say anything.Â
Start at 9 am or earlier so I got to get up early.
Â
Ostrander Norsemen       5     WP- Erick Chapparo
Lens Automotive           2     LP- Tim Schuhwerk
Â
9 PM GAME FINISHED AFTER RAIN.
Â
Â
 Tin Cup Challenge
Â
Saturdays Results Missing 1 unreported score and pitchers. Anyone know please let me know. Gary
Â
Â
Â
|
9:00 AM |
S |
Appleton WI The Bar on the Avenue Buzz |
0 |
Skora, Mike |
 |
 |
 |
Ostrander MN Ostrander Norsemen |
3 |
Hansen, Kim |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
4 |
10:00 AM |
P-1 |
Denmark WI Circle Tap Dukes |
0 |
Chapman, Daniel |
 |
 |
 |
Rice Lake WI Rice Lake Orangemen |
4 |
Truffel, Greg |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
5 |
11:00 AM |
P-2 |
DuQuion IL AWP Lumberjacks |
4 |
Sabate, Sisco |
 |
 |
 |
Kimberly WI AHI Reapers |
2 |
Fernandez, Julian |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
6 |
11:00 AM |
S |
Clifton Park NY New York Gremlins |
13 |
Montero, Max |
 |
 |
 |
Ostrander MN Ostrander Norsemen |
0 |
Kilpatrick, Bradly |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
7 |
12:00 PM |
P-1 |
DuQuion IL AWP Lumberjacks |
 |
 |
 |
 |
 |
Rice Lake WI Rice Lake Orangemen |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
8 |
12:00 PM |
P-2 |
Fargo ND Kegel Black Knights |
10 |
Lewis, Mike |
 |
 |
 |
Minneapolis MN Len's Automotive |
0 |
Ganther, Joe |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
9 |
1:00 PM |
S |
St. Paul MN Tin Cup |
7 |
Jamison, Michael |
 |
 |
 |
Kimberly WI AHI Reapers |
10 |
Fernandez, Julian |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
10 |
2:00 PM |
P-1 |
Ostrander MN Ostrander Norsemen |
0 |
Hansen, Kim |
 |
 |
 |
Fargo ND Kegel Black Knights |
9 |
Woods, Brady |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
11 |
2:00 PM |
P-2 |
Appleton WI The Bar on the Avenue Buzz |
5 |
Skora, Mike |
 |
 |
 |
Minneapolis MN Len's Automotive |
0 |
Schuhwerk, Tim |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
12 |
3:00 PM |
S |
St. Paul MN Tin Cup |
2 |
Kammueller, Kevin |
 |
 |
 |
Denmark WI Circle Tap Dukes |
3 |
Reid, Layton |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
13 |
4:00 PM |
P-1 |
Rice Lake WI Rice Lake Orangemen |
8 |
Siebenlist, Nicolas |
 |
 |
 |
Kimberly WI AHI Reapers |
2 |
Fernandez, Julian |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
14 |
4:00 PM |
P-2 |
Appleton WI The Bar on the Avenue Buzz |
0 |
Skora, Mike |
 |
 |
 |
Clifton Park NY New York Gremlins |
10 |
Montero, Max |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
15 |
5:00 PM |
S |
DuQuion IL AWP Lumberjacks |
1 |
Castro, Juan |
 |
 |
 |
Denmark WI Circle Tap Dukes |
2 |
Chapman, Daniel |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
16 |
7:00 PM |
S |
Clifton Park NY New York Gremlins |
13 |
Kirkpatrick, Andrew |
 |
 |
 |
Fargo ND Kegel Black Knights |
1 |
Schofield, Justin |
Â
9 AMÂ Sunday Games
Â
Fargo ND Kegel Black Knights |
8 |
WP-- Schofield, Justin |
St. Paul MN Tin Cup |
1 |
 LP-- Jamison, Michael |
 |  |  |
DuQuion IL AWP Lumberjacks |
9 |
WP- Gonzalez, Martin |
Ostrander MN Ostrander Norsemen |
1 |
 LP--Hansen, Kim |
Â
11 AMÂ Semi Finals
Â
Clifton Park NY New York Gremlins |
5 |
WP- Kirkpatrick, Andrew |
Fargo ND Kegel Black Knights |
4 |
LP- Schofield, Justin |
Â
Denmark WI Circle Tap Dukes |
6 |
WP- Reid, Layton |
DuQuion IL AWP Lumberjacks |
3 |
LP- Gonzalez, Martin |
2 PMÂ Finals
Â
Clifton Park NY New York Gremlins |
6 |
WP- Kirkpatrick, Andrew |
Denmark WI Circle Tap Dukes |
0 |
 LP- Chapman, Daniel |
Most Outstanding Pitcher      Andrew Kirkpatrick
 |
Most Valuable Player           Jerome Raemacki
Â