Game #11
Ohsweken Redmen - 11
Kitchener Predators - 0
WP - Tom Berube
LP - Ryan Horsley
Game #12
Shakespeare Falcons - 5
Innerkip Expos - 2
WP - Luke Raymer
LP - yle Crawford
HR - Kieth Rankin (Shakespeare)
Sunday, May 22
also , please see revised Rain schedule which will effect the times of the Play-off games
Game #17
Glanworth Gators - 6
Kitchener Predators - 2
WP - Jake McKillop
LP - Ryan Horsley
Game # 18
Kitchener Selects - 5
Hicskon Reds - 3
WP - Scott Clark
Save - Doug Hoffman
LP - Tim Yantzi
Game #19
Innerkip Expos - 2
Owen Sound Jr. Voltswagon Selects - 1
WP - Kyle Crawford
LP Caleb Keeshing in rlief
Game #20
Harwood Corners - 10
Fisherville A's - 3
WP - Rob Dickson
LP - Kent Wardell
Game #21
Saugeen Shores Smoke - 4
Ohsweken Redmen - 3
WP - Matt Hamilton
Save - Ben Brookshaw
LP - Darren Zack
Final Preliminary Round Standings:
A - Division
1st Shakespeare Falcons - 3-0
2nd Woodstock Kelseys - 2-1
3rd Springfield Brewers - 2-1
4th Harwood Corners - 2-1
B-Division
5th Owen Sound Jr. Voltswagon Selects - 2-1
6th Kitchener Selects - 2-1
7th Fisherville A's - 2-1
8th Glanworth Gators - 2-1
C-Division
9th Ohsweken Redmen - 1-2
10th Innerkip Expos - 1-2
11th Saugeen Shores Smoke - 1-2
12th Hickson Reds - 1-2
Eliminated
13th Burgessville Bulls
14th Kitchener Predators
Play-off Schedule
Sunday, May 22nd
8:00 pm - Ohsweken Redmen vs. Hickson Reds - C-Division Semi Final
8:00 pm - Innerkip Expos vs. Saugeen Shores Smoke - C-Division Semi Final
Monday, May 23rd
9:00 am - Owen Sound Jr. Voltswagon Selects vs. Glanworth Gators - B-Division Semi-Finals
9:00 am - Kitchener Selects vs. Fisherville A's - B-Division Semi-Finals
11:00am - Shakespeare Falcons vs. Harwood Corners - A-Division Semi-Finals
11:00am - Woodstock Kelsey's vs. Springfield Brewers - A-Division Semi-Finals
1:00pm - C-Division Finals
1:00pm - B-Division Finals
3:00pm - A-Division Finals
Victoria Holiday Weekend in Woodstock's Fairgrounds Park...
The Shakespeare Falcons won the A Division in a "mercy rule"
championship game over the Springfield Brewers of the St Thomas and
District League.
B Division title went to the Owen Sound VW Select Jrs, beating the
Fisherville A's 2 to 1 in that final
and the C Title winner was Oshwegan with a 7 - 3 win over the Innkerkip
Expos.
Shakespeare got to the A final with victories over Harwood, (9 - 7) in
the semi, and pool play wins over Burgessville Bulls, (2 - 0), then 5
- 3 over the Innerkip Expos, and 9 - 1 over the Kitchener Selects.
The Brewers knocked off Woodstock 4 - 3 in the semis. Springfield had an
earlier win over Kelseys in pool play, lost to the Selects 5 - 2, and
beat the Kitchener Predators 11 - 3
B championships
The Owen Sound VW Select Jrs. had pool play wins over the Oshwegan
Redmen 4 - 3, and 8 - 4 over Harwood Corners, and lost 2 - 1 to the
Innerkip Expos. Nice to see the comparison of Darren Zack versus the
young Select pitchers, nice win for Luke with Caleb in relief, for
the VW Jrs...
In the semi final the VW Jrs, beat Glanworth 5 - 2, to meed Fisherville
in the finals.
Fisherville A's beat Kitchener Selects also by 5 - 2, in thier semi
final game.
The Erie League A's opened up on Saturday with a 1 - 0 win over
Innerkip, followed by a 4 - 3 win over the Saugeen Shores Smoke, and
fell 10 - 3 to Harwood Corners..
The B title game was a 2 - 1 win by Owen Sound over Fishervile.
C Championships
Oshwegan won 2 - 1 over Hickson, and Innerkip had a 7 - 1 win over
Saugeen in the C semi finals. and the Oshwegan Redmen then beat Innerkip
7 - 3 for the C final.
The hometown Woodstock Kelsey's beat the Glanworth Gators,11 - 1 and 7 -
2 over the Hickson Reds, before thier first loss to Springfield,
The KFL Selects had a 2 and 1 pool play record....the Predators, 0 - 3
Great weather for the most part in Woodstock..and that must be a first
for the May 24 Weekend tournament....some light rain, but no snow, no
thunderstorms, no hail, no freezing evening games.