July2008

Ottawa Team Easton Thunder wins Gil Read Tournament in Ottawa

July 10, 2008

Ottawa, ON


Ottawa, ON
Results from the first annual Gil Read Memorial Tournament in Ottawa on July 4-6.  Congratulations to Al Read and his team of volunteers for a successful event.
Note: Carp I4C Victory played as "I4C Pirates" in honour of Gil Read's "Kanata Pirates" team for the weekend.
Game 1 – Friday July 4th - 7Pm

Ottawa, ON Team Easton Thunder 8 – Kanata, ON Local Heroes 2
WP – Dan Bradley
LP – Nick Bowman

Game 2 – Friday July 4th – 9pm

Carp, ON I4C Pirates 8 – Greely, ON DNTW Eagles 4
WP - Neil Cooke
LP - Ryan Cox

Game 3 – Saturday July 5th – 10am

Quyon, QC Combat Flyers 9 - Kingston, ON Midget Cobras 8
WP – Matt Greer
LP – Jeff Barber

Game 4 – Saturday July 5th – 11am

Fitzroy Harbour, ON West Carleton Electric 13 – Blackburn, ON Ed Taylor’s 6
WP – Bud Hanlon
LP – Arron Amo

Game 5 – Saturday July 5th – 12pm

Easton Thunder 8 – Kingston Cobras 0
WP – Dan Bradley
LP – Josh Lockridge

Game 6 – Saturday July 5th – 1pm

Quyon Flyers 3 - Local Heroes 1
WP – Jorain Graham
LP – Duane Bromley

Game 7 – Saturday July 5th – 2pm

West Carleton Electric 4 - I4C Pirates 1
WP – Brad Porter
LP – Neil Cooke

Game 8 – Saturday July 5th – 3pm

Greely Eagles 0 - Ed Taylor’s 0
Greely P – Ryan Cox
Ed’s P – Darren Featherstone

Game 9 – Saturday July 5th – 4pm

Quyon Flyers 3 - Easton Thunder 2
WP – Matt Greer
LP – Dan Konkle

Game 10 – Saturday July 5th – 5pm

Kingston Cobras 4 - Local Heroes 3
WP – Cory Alkerton
LP – Nick Bowman

Game 11 – Saturday July 5th – 6pm

I4C Pirates 11 - Ed Taylor’s 4
WP – Trevor Wood
LP – Darren Featherstone

Game 12 – Saturday July 5th – 7pm

Greely Eagles 4 - West Carleton Electric 0
WP – Shannon Borho
LP – Bud Hanlon

Quarter-finals

Game 13 – Sunday July 6th – 10am

Easton Thunder 6 - Greely Eagles 1
WP – Dan Bradley
LP – Shannon Borho

Game 14 – Sunday July 6th – 10am

I4C Pirates 5 - Kingston Cobras 1
WP - Neil Cooke
LP – Cory Alkerton

Semi-Finals

Game 15 – Sunday July 6th – 12pm

Easton Thunder 10 - Quyon Flyers 0
WP – Cory Costello
LP – Matt Greer

Game 16 – Sunday July 6th – 12pm

I4C Pirates 7 – West Carleton Electric 2
WP – Trevor Wood
LP – Brad Porter

Finals

Game 17 – Sunday July 6th – 3pm

Easton Thunder 4 - I4C Pirates 1
WP – Cory Costello
LP – Neil Cooke
SV- Dan Bradley

1st place – Easton Thunder – 5 wins – 1 loss – $1,000.00 – Team MVP – Cory Costello
2nd place – I4C Pirates – 4 wins – 2 losses – $500 – Team MVP – Chris Read & Al Read
T – 3rd place – Quyon Flyers – 3 wins – 1 loss – Team MVP – Matt Greer
T – 3rd place - West Carleton Electric – 2 wins – 2 losses – Team MVP – Trevor Lahey
T – 5th place – Greely Eagles – 1 Win – 2 Losses – 1 tie – Team MVP – Ryan Cox
T – 5th place – Kingston Cobra’s – 1 Win – 3 Losses – Team MVP – Josh Lockridge
7th place - Ed Taylor’s – 0 wins – 2 losses – 1 tie – Team MVP – Darren Featherstone
8th place - Local Heroes – 0 wins – 3 losses – Team MVP – Duane Bromley



adam.w.brown@sympatico.ca
Game 1 – Friday July 4th- 7Pm
 
Easton Thunder 8 – Local Heroes 2
 
WP – Dan Bradley
LP – Nick Bowman
 
Game 2 – Friday July 4th – 9pm
 
I4C Pirates  8 – Greely Eagles 4
 
WP - Neil Cooke
LP - Ryan Cox
 
Game 3 – Saturday July 5th – 10am
 
Quyon Flyers 9 - Kingston Cobras 8
 
WP – Matt Greer
LP – Jeff Barber
 
Game 4 – Saturday July 5th – 11am
 
West Carleton Electric 13 – Ed Taylor’s 6
 
WP – Bud Hanlon
LP – Arron Amo
 
Game 5 – Saturday July 5th – 12pm
 
Easton Thunder 8 – Kingston Cobras 0
 
WP – Dan Bradley
LP – Josh Lockridge
 
Game 6 – Saturday July 5th – 1pm
 
Quyon Flyers 3 - Local Heroes 1
 
WP – Jorain Graham  
LP – Duane Bromley
 
Game 7 – Saturday July 5th – 2pm
 
West Carleton Electric 4 - I4C Pirates 1
 
WP – Brad Porter
LP – Neil Cooke
 
Game 8 – Saturday July 5th – 3pm
 
Greely Eagles  0  - Ed Taylor’s 0
 
Greely P – Ryan Cox
Ed’s P – Darren Featherstone
 
Game 9 – Saturday July 5th – 4pm
 
Quyon Flyers 3 - Easton Thunder 2
 
WP – Matt Greer
LP – Dan Konkle
 
Game 10 – Saturday July 5th – 5pm
 
Kingston Cobras 4 - Local Heroes 3
 
WP – Cory Alkerton
LP – Nick Bowman
 
Game 11 – Saturday July 5th – 6pm
 
I4C Pirates 11 - Ed Taylor’s 4
 
WP – Trevor Wood
LP – Darren Featherstone
 
Game 12 – Saturday July 5th – 7pm
 
Greely Eagles  4 -  West Carleton Electric 0
 
WP – Shannon Borho
LP – Bud Hanlon
 
Quarter-finals
 
Game 13 – Sunday July 6th – 10am  
 
Easton Thunder 6 - Greely Eagles  1
 
WP – Dan Bradley
LP – Shannon Borho
 
Game 14 – Sunday July 6th – 10am  
 
I4C Pirates 5 - Kingston Cobras 1
 
WP - Neil Cooke
LP – Cory Alkerton
 
Semi-Finals
 
Game 15 – Sunday July 6th – 12pm  
 
Easton Thunder 10 - Quyon Flyers 0
 
WP – Cory Costello
LP – Matt Greer
 
Game 16 – Sunday July 6th– 12pm  
 
I4C Pirates 7 – West Carleton Electric 2
 
WP – Trevor Wood
LP – Brad Porter
 
Finals
 
Game 17 – Sunday July 6th – 3pm  
 
Easton Thunder 4 - I4C Pirates 1
 
WP – Cory Costello
LP – Neil Cooke
 
SV- Dan Bradley
 
 
1stplace – Easton Thunder – 5 wins – 1 loss – $1,000.00              – Team MVP – Cory Costello
2ndplace – I4C Pirates – 4 wins – 2 losses – $500                       – Team MVP – Chris Read & Al Read
T – 3rd place – Quyon Flyers – 3 wins – 1 loss                              – Team MVP – Matt Greer
T – 3rd place - West Carleton Electric – 2 wins – 2 losses              – Team MVP – Trevor Lahey
T – 4th place – Greely Eagles – 1 Win – 2 Losses – 1 tie               – Team MVP – Ryan Cox
T – 4th place – Kingston Cobra’s – 1 Win – 3 Losses                     – Team MVP – Josh Lockridge
T – 5th place - Ed Taylor’s – 0 wins – 2 losses – 1 tie                    – Team MVP – Darren Featherstone
T – 5th place - Local Heroes – 0 wins – 3 losses                            – Team MVP – Duane Bromley
 
Cory Morrison
Online Business Sales
Printers Plus
Tel:(613) 521-3212
Fax:(613) 521-1056
 
OUR SPONSORS

TRENDING NOW
@alsfastball
FRIENDS OF AL'S FASTBALL