July2013

1st Annual Schaefer and Bierlein Invitational July 12-14 Frankenmuth MI Results

July 16, 2013

Frankenmuth, MI


July 16, 2013
Frankenmuth, MI

The 1st Annual Schaefer and Bierlein Invitational was held this past weekend in Frankenmuth, MI. 16 teams from across Michigan, Indiana, Ohio, and Ontario competed for the title with the Thunder (Columbus, OH) beating the A’s (Reese, MI) by a score of 5-0 in the A bracket championship. Mike Cantrell threw a complete game no-hitter to earn the win for the Thunder.

The tournament is an extension of the Pete Schwab Memorial Tournament which ran for 12 consecutive years as a 12 to 18 team tournament – an amazing run. The Pete Schwab Memorial was started by former teammates in memory of Pete who played with the Frankenmuth Brewery fastpitch team in the mid-90s when he tragically passed away at a very young age. Although only one teammate of Pete’s remains involved in the game after 12 years, the tournament prevailed. The new invitational was organized and ran by the Schaefer & Bierlein Wrangler’s, a 1st year team with an average age of 21 (if you disregard two 40-something player-managers). As the Schaefer & Bierlein Invitational establishes its own history, the Wrangler’s would like to recognize the history of the Pete Schwab Memorial tournament and would like to honor Pete’s memory on behalf of former Frankenmuth Brewery players.

POOL PLAY RESULTS

Friday July 12

Game 1 – Leslie 800p
Munger Vols 4
Superior Vault / M46ers 11
WP: R Wade
LP: R Truemner
Superior: J Doan 3-4 HR, J Young 3-3, J Davenport 3-3

Game 2 – Kern 800p
Tiffanys 4
Turner Concrete 3
8 innings
WP: R Engle 18Ks
LP: L Wyckoff 5K
Tiffs: I Gainforth RBI single in 8th

Game 3-Leslie 930p
Schaefer & Bierlein 11
Mayan Agency 7
11 innings
WP: Z Lach 11IP, 7H, 11Ks
LP: J Buckley 11 IP, 12H, 7Ks

Game 4 – Kern 930p
Reese As 7
Grizzlies – Goderich 0
WP: G Wright 5K
LP: S Degroot, 7H, 5BB, 4K
Reese: J Pickel 2-4; G Bouvy 3-4


Saturday July 13

Game 5 - Leslie 830a
Thunder – Columbus 6
Blues 4
WP: E Cable with relief from M Cantrell
LP: R Nichols

Game 6
Smalltown 9
MacOChee 0
Smalltown: Davis 2H

Game 7
Wright Way 8
Schaefer & Bierlein 6
WP: G Heath 4IP with relief from M Wright 3IP
LP: M Spagnuolo 4IP with relief from D Lach 3IP

Game 8
DC Outlaws 2
Junior Indians-Alvinston 0

Game 9
Schaefer & Bierlein 8
Wabash Elite 1
WP: Z Lach 5IP, 1R, 3H, 9Ks

Game 10
Blues 9
Goderich 1

Game 11 – Schmitzer 1200p
Reese As 2
Thunder – Columbus 5

Game 12 – Leslie 145p
Wabash Elite 2
Wright Way 7

Game 13 – Kern 145p
Turner Concrete 5
MacOChee 7

Game 14 – Schmitzer 145p
Tiffanys 1
Smalltown 0
WP: P Loachridge, 0R, 2H, 7K
LP: M Gruppen, 1R, 4H, 3K
Tiffs: Chase Wiechman 2B 3B

Game 15 – Leslie 330p
Thunder – Columbus 6
Grizzlies – Goderich 5

Game 16 – Kern 330p
Munger Vols 11
Junior Indians – Alvinston 8

Game 17 – Schmitzer 330p
Reese As 7
Hastings Blues 3

Game 18 – Leslie 515p
Turner Concrete 14
Smalltown 4

Game 19 – Kern 515p
Mayan Agency 2
Wright Way 9

Game 20 – Schmitzer 515p
Superior Vault M46ers 4
DC Outlaws 5

Game 21 – Leslie 700p
Tiffanys 8
MacOChee 1
WP: P Loachridge 1R, 15K
LP: C Gridler, 2K
Tiffs: C Wiechman HR 2B, B Gnatkowski 2B

Game 22 – Kern 700p
Mayan Agency 1
Wabash Elite 8

Game 23 – Leslie 830p
Munger Vols 6
DC Outlaws 12

Game 24 – Kern 830p
Superior Vault M46ers 3
Junior Indians – Alvinston 10

POOL PLAY STANDINGS

Jeep Bracket
1- Wright Way (Eaton Rapids, MI) 3-0
2- Schaefer & Bierlein Wranglers (Frankenmuth, MI) 2-1
3- Elite (Wabash, IN) 1-2
4- Mayan Agency (Merrill, MI) 0-3

Chrysler Bracket
1- Thunder (Columbus, OH) 3-0
2- As (Reese, MI) 2-1
3- Blues (Hastings, MI) 1-2
4- Grizzlies (Goderich, ON)

Dodge Bracket
1- DC Outlaws (Bremen, IN) 3-0
2- Junior Indians (Alvinston, ON) 1-2 (+2 run differential)
3- Superior Vault M46ers (Hemlock, MI) 1-2 (-1 run differential)
4- Vols (Munger, MI) 1-2 (-10 run differential)

Ram Bracket
1- Tiffany’s Food & Spirits (Frankenmuth, MI) 3-0
2- Turner Concrete (Saginaw, MI) 1-2 (+4 run differential)
3- Smalltown (Benton Harbor, MI) 1-2 (-1 run differential)
4- MacOChee (West Liberty, OH) 1-2 (-12 run differential)

Sunday July 14
Single Elimination Playoffs

A BRACKET PLAYOFFS

A Bracket Quarterfinal #1
Reese As 9
Wright Way 7

A Bracket Quarterfinal #2
Alvinston Jr Indians 4
Tiffanys 2
WP: DeGraw
LP: Loachridge
Jr Indians: Clark 2H, Stocking HR, DeGraw 3B

A Bracket Quarterfinal #3
DC Outlaws 3
Schaefer & Bierlein Wranglers 2
8 innings
WP: L Bender, 8IP, 10H, 7K
LP: Z Lach 7.1 IP, 3R, 6H, K

A Bracket Quarterfinal #4
Columbus Thunder 6
Turner Concrete 1

A Bracket Semifinal #1
Reese As 5
Alvinston Jr Indians 1

A Bracket Semifinal #2
Columbus Thunder 12
DC Outlaws 5

A Bracket Finals
Columbus Thunder 5
Reese As 0
WP: M Cantrell, 0 hits, 1 BB
LP: M Spiekerman

B BRACKET PLAYOFFS

B Bracket Semifinal #1
Wabash Elite 7
Smalltown 4

B Bracket Semifinal #2
Superior Vault M46ers 14
Hastings Blues 2

B Bracket Finals
Wabash Elite 14
Superior Vault M46ers 4

C BRACKET PLAYOFFS

C Bracket Semifinal #1
Goderich Grizzlies 10
Mayan Agency 6

C Bracket Semifinal #2
MacOChee 14
Munger Vols 13

C Bracket Finals
Goderich Grizzlies 9
MacOChee 1

OUR SPONSORS

TRENDING NOW
@alsfastball
FRIENDS OF AL'S FASTBALL