Friday night results from the Gil Read Memorial Tournament (www.gilreadmemorial.com) in Carp, ON. Lots of spectators on site for a great night of ball.
Results posted regularly on Twitter, hashtag #TheGil
Friday 7pm North Diamond
Stittsville 56ers 1 Manotick Taylor's Blitz 0
WP: Darren Featherstone
LP: Ray Shanoush
Darren Featherstone solo HR for Stittsville
Friday 7pm South Diamond
Kars Aces 6 Barrhaven Broadway Blues 2
WP: Mitch Hardy
LP: Mike Noftall
Dan Jessiman with 5RBIs for Kars, 2B and HR
Friday 9pm North Diamond
Micksburg Twins 6 Carp I4C Victory 0
WP: Corey Costello (no hitter)
LP: Neil Cooke
Riley Hennessey with two HRs, Joran Graham HR for Micksburg
Friday 9pm South Diamond
West Carleton Electric 7 Napanee Express Juniors 3
WP: Andy Barber
LP: Cole Bolton with relief from Greg Hammels
WC Electric scores seven in the bottom of the fourth to erase the Napanee 3-0 lead
Other teams starting on Saturday morning: Napanee Express Seniors, Lake Simcoe Lightning, Elkland Thunderbellys, Donnacona Blue Sox.
Schedule here.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Saturday results from the Gil Read Memorial Tournament in Carp, ON.
Saturday 8am
Elkland 5 Donnacona 0
WP: Josh Johnson
LP: Patrice Leclerc
Saturday 9am
Lake Simcoe 10 Napanee Seniors 0
WP: Brad Worsley
LP: Josh Lockridge
Saturday 10am
West Carleton 7 Carp 0
WP: Andy Barber
LP: Caleb Keeshig, relief from Cody Price
Saturday 11am
Micksburg 3 Napanee Juniors 3
P: Jeff Murphy (Micksburg)
P: Cole Bolton & Greg Hammells (Napanee Jr)
Saturday Noon
Donnacona 8 Stittsville 5
WP: Francis Leclair
LP: Adam Smith
Saturday 1pm
Barrhaven 5 Napanee Seniors 4
WP: Jason Smith, save Trevor Lahey
LP: Jordan McDonald
Saturday 2pm
Elkland 7 Manotick Blitz 0
WP: Josh Johnson
LP: Jamie Blakely, relief from Ray Shanoush
Saturday 3pm
Napanee Juniors 8 Carp 1
WP: Greg Hammells
LP: Cody Price, relief from Neil Cooke
Saturday 4pm
Lake Simcoe 10 Barrhaven 3
WP: Ryan Swift
LP: Mike Noftall, relief from Paul Ceppi
Saturday 5pm
Napanee Seniors 5 Kars 4
WP: Ian Wallwork, save Josh Lockridge
LP: Mitch Hardy
Saturday 6pm
Elkland 2 Stittsville 1
WP: Bill Sherman, save Jamie Thompson
LP: Darren Featherstone in relief of Dan Konkle
Saturday 7pm
Donnacona 12 Manotick Blitz 2
WP: Patrice Leclerc
LP: Ray Shanoush, relief from Shannon Borho
Saturday 8pm
West Carleton 5 Micksburg 5
P: Steve Cavanagh & Aaron Owl (WC)
P: Joran Graham & Corey Costello (Micks)
Saturday 9pm
Lake Simcoe 3 Kars 3
P: Gregg Garrity (LS)
P: Cory Alkerton (Kars)
Final seedings:
1. Elkland, PA Thunderbellys
2. Sharon, ON Lake Simcoe Lightning
3. Fitzroy Harbour, ON West Carleton Electric
4. Donnacona, QC Blue Sox
5. Micksburg, ON Twins
6.. Kars, ON Aces
7. Napanee, ON Junior Express
8. Stittsville, ON 56ers
Eliminated:
Napanee, ON Senior Express
Manotick, ON Taylor's Blitz
Barrhaven, ON Broadway Blues
Carp, ON I4C Victory
Sunday playoff games, single elimination:
9am: Elkland vs Stittsville
9am: Lake Simcoe vs Napanee Jrs
11am: West Carleton vs Kars
11am: Donnacona vs Micksburg
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Congratulations to the Lake Simcoe Lightning from Sharon, ON on winning the 6th
Annual Gil Read Memorial tournament in Carp this past weekend.
9am -
Quarterfinal
Lake Simcoe 5 Napanee Juniors 2
WP: Brad
Worsley
LP: Cole Bolton
9am - Quarterfinal
Elkland 5
Stittsville 3
WP: Josh Johnson
LP: Darren
Featherstone
11am - Quarterfinal
Kars 6 West Carleton Electric
1
WP: Mitch Hardy (2 hitter)
LP: Andy Barber with relief from
Aaron Owl, Steve Cavanagh
11am - Quarterfinal
Donnacona 4
Micksburg 2
WP: Francis Leclair
LP: Corey
Costello
Semi-Final
Elkland 2 Kars 1
WP: Josh
Johnson
LP: Mitch Hardy
Semi-Final
Lake Simcoe 4 Donnacona
3
WP: Brad Worsley in relief of Gregg Garrity
LP: Patrice
Leclerc
Lightning down 3-1 in the bottom of the seventh, RBI by Garrity and
walk off double by Todd Hamblin to win the game
Final
Lake
Simcoe 11 Elkland 4
WP: Gregg Garrity in relief of Brad
Worsley
LP: Josh Johnson
MVP of finals Aaron Trude, Lake
Simcoe
Final order of finish:
1. Sharon, ON Lake Simcoe Lightning
5-0-1
2. Elkland, PA Thunderbellys 5-1
3. Donnacona, QC Blue Sox 3-2
4.
Kars, ON Aces 2-2-1
5. Fitzroy Harbour, ON West Carleton Electric 2-1-1
6.
Micksburg, ON Twins 1-1-2
7. Napanee, ON Junior Express 1-2-1
8.
Stittsville, ON 56ers 1-3
T9. Napanee, ON Senior Express 1-2
T9.
Barrhaven, ON Broadway Blues 1-2
T11. Manotick, ON Taylor's Blitz 0-3
T11.
Carp, ON I4C Victory 0-3
Â