Hard rain all night long and light drizzle at 9am but the grounds crew had the fields ready to go at 9:30am
at noon time, almost all caught up
Gary Baughman is still entering rosters onto the scoring program and is handing me six games at a time as he gets games done.
See the main results page:
http://www.alsfastball.com/uploads/File/2010%20AAU%20Files/2010%20AAU%20International%20Tournament%20Page.htm
Virgin Islands--------5
Gigantes--------------2
WP - Algar and Twist
LP - Dubsky and Hernandez
Team Minnesota--------4
Puerto Rico National---2
WP - Muizelaar and Lammers
LP - Roman and Santiago
Italian Athletic Club----5
Kitchener-----------------0
WP - Whitten and Waverick
LP - Martin and Dubois
NY Gremlins------6
Stockpack--------0
WP - Newton and Rozich
LP - Yates and Roberts
PK Broward----------3
Niagara Storm-------2
WP - Farian and Alstat
LP - Berube and Newson
Brewers-----------7
Radio 560--------4
WP - Chapparo and Misarge
LP - Williams and Obregon
Ken
full stats avilable now up to game 18:
http://www.alsfastball.com/uploads/File/2010%20AAU%20Files/2010%20AAU%20International%20Tournament%20Page.htm
Some of the game stats do not match up with the game numbers provided to me.
Winning team is highlighted.
Italian Athletic Club---------------3
Dominicana US-------------------0
WP - Mayson and Waverick
LP - Mejia and Lam
Millwood --------------7
Brewers---------------6
WP - Wagar and Dearborn
LP - Suarez and Cabrero
Chicago/New York-------3
Adasi-------------------------1
WP - Putnam andLaLonde
LP - Loya and Prol
Florida Fastpitch--------------5
Minnesota Angels-------------1
WP - Murphy and Phillip
LP - Woods and Scheevel
Oklahoma Fastpitch----------3
Ashland Stockpack-----------5
WP - Van Husen and Cevette
LP - Harry and Wetselline
Dominican Republic------------4
Earl's Club-------------------------0
WP - Garcia and Fernandez
LP - Johnson and Maginn
Ken
Results of Friday's 5 & 7 PM games will be sent out tomorrow morning.
Here is first round schedule of Saturdays' single elimination games in both Championship and Consolation brackets
CHAMPIONSHIP BRACKET
9 AM
Chicago/New York vs Venezuela Miami
DC Arrows vs Millwood
Indios vs Puerto Rico
Puerto Rico Juniors vs Barranquitas
11 AM
Italian Athletic Club vs Gigantes
Niagara Storms Fury vs Adasi
Combatientes vs Cobourg Force
Dominicana US vs Los Socios
11 AM CONSOLATION BRACKET
Big Cove vs Kitchener
Radio 560 vsNova Scotia
1 PM CHAMPIONSHIP BRACKET
NY Gremlins vs Brewers
Maccabi Blue vs Virgin Islands
Hill United vs Maccabi Red
Minnesota Angels vs PK Broward
Dominican Republic vs Ashland Stockpack
Florida Fastpitch vs Capitalinos
3 PM CHAMPIONSHIP BRACKET
Sureno Soy vs Sopotocientos
Oklahoma Fastpitch vs Team Minnesota
3 PM - CONSOLATION BRACKET
Houston Carnage vs Kitchener vs Big Cove winner
Earl's Club vs Nova Scotia vs Radio 560 winner
Ken
AAU Results - Friday 5 & 7 PM Games
Kitchener-------------------3
Indios------------------------6
WP - Mujica and Figueroa
LP - Cook andLealess
Venezuela/Miami--------3
Cobourg Force-----------1
WP - Gonzales and Baez
LP - Crawford and Herold
Gigantes-------------6
Barranquitas--------3
WP - Dubsky and Hernandez
LP - Lopez andHernandez
Big Cove-------------11
Los Socios------------3
WP - Diaz and Pedrique
LP - Luckert and Armien
Team Minnesota-------9
Capitalinos--------------0
WP - Gosse and Bohland
LP - Mendoza and Rivero
Radio 560---------------1
Maccabi Red-----------3
WP - Blackburn and Kahan
LP - Zavala and Obregon
Nova Scotia-----------0
Sureno Soy------------8
WP - Folkard and DeGroat
LP - Frame and Forrest
Hill United--------------6
DC Arrows-------------1
WP - Zack and Crawford
LP - Campean and Moore
Combatientes--------1
NY Gremlins----------0
WP - Ubanja and Jimenez
LP - Hillhouse and Rodriguez
Maccabi Blue----------3
Sopotocientos---------2
WP - Rea and Gluckman
LP - Cegarra and Flores
At 8:45 AM Saturday, the 9 AM games are ready to begin under blue skies and temps in the high 60's. Forecast calls for great weather both Saturday and Sunday with daytime highs in the high 70's or low 80's.
Ken